Nekonečno

Autor: Veronika Zreláková | 25.4.2012 o 23:28 | Karma článku: 2,57 | Prečítané:  258x

(Alebo akási rozprávka pre dospelých)

 internet

Kráčam si ulicou.

Ulicou tmavou a navonok tak zradnou. Strácam sa v tme, strácam sa v sebe. Už nedokážem to, čo kedysi robilo ma silnou, nedokážem predeliť realitu od sna. Trápim sa. Hľadám sa. Vstupujem do seba, no márne. V sebe samej stojím kdesi na zastávke Konečná. Neviem sa vrátiť späť, neviem veci zmeniť, neviem otočiť ten autobus, ktorý sa tak zákerne rúti vpred. Zatváram oči, zatajujem dych. Nevládzem. Poslednou nádejou si ty. No, kde ťa nájdem? Ako ťa zavolám? Ty strácaš sa mi tak, ako kúdol dymu z poslednej cigarety, už dohorieva. V rozprávky už dávno neverím, som realista, presviedčam sa. Dobré víly ma už dávno opustili, už aj pána Nešťastníka prešla na mňa chuť. Ostalo prázdno, ostala tma, beznádej a chuť odletieť niekam preč.

Kráčam ďalej.

Počujem tiché „cha cha, chi chi“ za svojim chrbtom. Kto to je? Prečo trápi ma? Nevidí, že ledva chodím? Som tu. V Múre nárekov hľadám tú škáru, o ktorej vraví sa. Škáru, ktorá je odrazovým mostíkom pre môj let do neznáma, kde aspoň pre samu seba budem konečne dostatočne známa. Kamienok po kamienku vyberám. Slzy, bolesť, trápenie, to všetko a ešte viac drží celý tento múr. S posledným plamienok v srdci, s poslednou nádejou, s posledným „áno chcem začať s čistým štítom“ sa nevzdávam. Kamene padajú, štrbina sa rozrastá. Vidím, vidím malé svetielko.

„Kráčam prstom dnu.“

Vtiahlo ma to. Kde som? Omámená, očarená, azda konečne nová. Zobúdzam sa kdesi, kde rastú divé maky na stromoch, kde v potokoch tečie žltá voda, a kde zvieratá žijú s ľuďmi ruka v ruke. Tu zrejme nikto na nikoho ani krivo nepozerá. Ja ešte stále ležím na zemi a pokúšam prebrať sa, rozhliadam sa navôkol seba, vnímam, dýcham. Kde tu mi zrazu niekto podá ruku. Úsmev. Tak úprimný, tak čistý, to na Zemi už bolo dávnou iba zabudnutou cennosťou. Na Zemi si ľudia darovali úsmevy falošné, podlé, neúprimné a úsmevy, ktoré nenaznačovali nič dobré. Tam by si už márne hľadal niečo také, ako mám práve pred sebou. Zelené oči, snedá pokožka, blany medzi prstami. Verte, nebojím sa. Úsmev vrúcne opätujem. „Nekonečný,“ predstaví sa. „Veronika, teší ma.“ Zrazu začuť ženský hlas: „Konečná, vitaj v krajine Nekonečno konca.“ Snedá tvár mi pomáha vstať. Chytám druhý dych, veď po tom som celý ten čas na Zemi túžila, odletieť niekam preč. A teraz? Teraz som tu. Ešte raz si všetko pozorne prezriem. Lúky plné lietajúcich opíc, ktoré držiac v rukách plagáty „darujem objatie“ obšťastňujú ľudí, plné i žmurkajúcich kvetín, plné pestrofarebného hmyzu. Aj takto to v roku 2012 vyzerá v krajine Nekonečno konca. Tu začínam naberať nové sily, veď možno raz zatúžim vrátiť sa späť. Možno ma bude vábiť chuť hriechu, chuť bojovať proti všetkým, chuť ukázať, že som znova tam, ale silnejšia, kde na kolená padla som. Konečná usmievajúc kráča smerom ku mne. Z pier jej dokážem vyčítať pokoj v duši a neskutočnú radosť v srdci.

- Veronika, tým, že si sa dostala až sem, tým si zvíťazila nad svetom. No teraz sa ešte musíš naučiť zvíťaziť nad samou sebou.

- Nad svetom? Nad sebou? Myslela som si, že som zvíťazila len nad krutou realitou, ktorá bola ukotvená kdesi vo mne. Prekonala som realitu, začínam prežívať detské sny.

- Toto nie sú sny detí. Veronika, toto nie je nič iné, ako ty sama. Nachádzaš sa vo svojom vnútri, v sebe samej. Pod ťarchou sveta, pod krížom doby, obklopená falošnými vzťahmi, kde padla si na kolená, tam nastal prelom.

- O akom prelome hovoríš?

- O prelome v tebe, pádom na kolená si nazbierala sily vzoprieť sa všetkému, postaviť sa, kráčať vpred, kráčať sama za seba. Tým, že si padla, tým sa nič neskončilo. Priam naopak, začínaš niečo nové, silnejšia, no poznačená, veselá, no v kútiku duše ešte ubolená... Príchodom na Zem sa ti ponúka mnoho začiatkov, ale i mnoho koncov, je len na tebe, ako sa rozhodneš. Nekonečný ťa naučí vnímať krásy sveta, poodhaľovať to skryté v ľuďoch, ponúkne ti čas, ktorý sa naučíš správne ovládať. Ja, Konečná, ťa zasa naučím povedať ľuďom „stop“, naučím ťa správne narábať s argumentmi, naučím ťa hýbať so šnúrkami spoločnosti, aby si dokázala hrdo faloši, klamstvu a nenávisti povedať „to je vaša konečná“.

- To znamená, že ja vrátim sa späť na zem?

- Áno, tu je tvojím poslaním len priučiť sa tomu, čo posilní ťa, čo dodá ti sily.

- Konečná, prosím, koľko času ešte mám?

- Toto je len na tebe, tu nestarneš, tu môžeš stráviť ešte istý čas. No vravím ti, nekonečno možností sa ti ponúka práve na Zemi, nekonečno prekvapení a ďalších skúseností ťa čaká práve tam. Aby si sa dostala späť pred Múr nárekov, na miesto, kde si na kolená padla, na! Sedem plodov hrachu dávam ti, sedem plodov predstavujúcich sedem hlavných hriechov ľudstva. Superbia, Avaritia, Invidia, Ira, Luxuria, Gula, Acedia. Nehádž ich o stenu! Zasaď ich na mieste tvojho prebudenia, presne tam, kde ťa Nekonečný našiel. Vo chvíli zasadenia posledného plodu ťa sila tvojej mysle, viery a dobré víly za pomoci pána Nešťastníka prenesú späť na Zem. Veronika, tu sa moja úloha končí, ja idem pomôcť iným, tým, ktorí to väčšmi potrebujú. Rozhodni sa, kedy vrátiš sa späť. No nezabudni, stále sa ti ponúka nekonečno možností, treba si len správne vybrať. Lúčim sa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

ŠPORT

Utiahnutosť mu bránila v rozlete, tvrdí o ňom jeho tréner

Jakub Holúbek je na správnej ceste.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?